Optimální teplota v ruské bani

Ruská báň, známá také jako parní báň nebo parní sauna, je tradiční ruská sauna, kde je teplota a vlhkost obvykle vyšší než ve finské sauně.

Optimální teplota v ruské báni závisí na preferencích uživatelů a na aktuálních podmínkách. Obvykle se teplota v ruské báni pohybuje mezi 70 a 90 stupni Celsia, ale může dosáhnout až 110 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu v ruské sauně je obvykle vyšší než ve finské sauně a pohybuje se kolem 70-80 %.

Volba teploty v ruské báni nakonec závisí na individuálních preferencích a tělesných silách. Doporučuje se, aby začínající uživatelé ruské banye začínali s nižšími teplotami a postupně je zvyšovali, aby se předešlo nepříjemným pocitům nebo zraněním těla. Je také důležité používat ruskou báň s mírou a nezapomínat na hydrataci těla dostatečným množstvím vody nebo jiných tekutin

Teplotu už znám, ale co dalšího bych si měl před vstupem do ruské bany připravit?

 1. Vhodné oblečení – doporučujeme obléci si volné a lehké oblečení, například plavky, ručník nebo župan. Vyhněte se těžkému a těsnému oblečení, protože to může ztížit pocení a bránit krevnímu oběhu.
 2. Ručník – vezměte si s sebou měkký ručník, abyste se po opuštění ruské banye mohli osušit.
 3. Láhev s vodou – před a po použití ruské banye je důležité pít hodně vody, aby nedošlo k dehydrataci. Noste s sebou láhev s vodou, kterou budete mít po ruce.
 4. Hodinky nebo časovač – nedoporučuje se pobývat v ruské báni déle než 10-15 minut. Vezměte si s sebou hodinky nebo časovač, abyste měli přehled o době strávené v sauně.
 5. Ochrana hlavy – je dobré nosit na hlavě čepici, která ochrání vaše vlasy před horkem a vlhkostí. Můžete také použít speciální koupací čepici.
 6. Odchod ven – po opuštění ruské bany je důležité si odpočinout a ochladit tělo. To lze provést například sprchováním nebo skokem do studené vody.
 7. Osušení – po opuštění ruské báně je dobré osušit tělo měkkým ručníkem, abyste se zbavili přebytečné vlhkosti.
 8. Klid a ticho – ruská báň je místem relaxace a odpočinku, proto je vhodné zajistit v sauně klid a ticho, aby se ostatní uživatelé mohli plně uvolnit.

Kromě toho je důležité, abyste se před použitím ruské báně poradili se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.

Dobře, ale existují nějaké kontraindikace pro používání ruské banye?

Ano, existují kontraindikace používání ruské banye nebo jiné parní sauny, které byste měli před použitím tohoto typu zařízení zvážit. Mezi nejčastější kontraindikace patří:

 1. Lidé s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční nebo jinými oběhovými potížemi by se měli před použitím ruské banye nebo jiné parní sauny poradit s lékařem.
 2. Respirační onemocnění – lidé s astmatem nebo chronickým plicním onemocněním by se měli vyvarovat používání ruské banye nebo jiné parní sauny, protože vysoká teplota a vlhkost mohou vést ke zhoršení onemocnění.
 3. Cukrovka – lidé s cukrovkou by se měli před použitím ruské bany nebo jiné parní sauny poradit se svým lékařem, protože náhlá změna teploty a vlhkosti může ovlivnit hladinu cukru v krvi.
 4. Těhotenství – těhotné ženy by se měly vyhnout používání ruské banye nebo jiné parní sauny kvůli riziku potratu nebo jiných komplikací.
 5. Alergie – lidé alergičtí na teplo nebo vlhkost by se měli vyhnout používání ruské bany nebo jiných parních saun.

V každém případě je důležité se před použitím ruské banye nebo jiné parní sauny poradit s lékařem, zejména pokud má osoba nějaké zdravotní potíže nebo stavy.

Zveme vás, abyste si prohlédli sauny nebo ruské báně, které máme v nabídce